2012 Chapter and Individual Awards

Awarded during the 117th Annual Convention in San Antonio, Texas, March 22-25, 2012

 

Awarded at Friday Council of Chapter Presidents Meeting

 

The Galveston Award:  Established by Bernardo Galvez Chapter and is presented to the chapter with the highest % of increase of donations to the Texas SAR Col. Joe Hill Patriots Fund.

Winner: Freedom #38 (3512%) Dist. #8
Honorable Mention: Red River Valley #65 (2900%) Dist. #11

 

The Frank Watkins Award:  Established by the Hill Country Chapter in Honor of Frank Watkins and is presented to the chapter having the highest % of members contributing to the Texas SAR Col. Joe Hill Patriots Fund in the past year.

Winner: Blue Bonnet #41 (22.2%) Dist. #4
Honorable Mention: Cradle of Texas #33 (17.6%) Dist. #7

 

The Karl E. Wallace Award:  Given by the Texas SAR in honor of Past President Karl E. Wallace to the Chapter having the highest % of membership increase during the past year.

Winner: Laredo #61 (68.75%) Dist. #9
Honorable Mention: Red River Valley #65 (35.29%) Dist. #11

 

The Adrian Drouilhet Award:  Named for Sect. Treasurer Emeritus Adrian Drouilhet, and awarded to the Chapter with the most new members under 50 years of age.

Winner: San Antonio #4 (19 members) Dist. #3

 

Awarded at Friday Opening Session

 

Col. Joe M. Hill Patriot Fund Awards:  Awarded annually to each Chapter that has total contributions that exceed the total of the previous year.

Bernardo de Galvez #1 * Captain William Barron #25 * Liberty #42 *
Dallas #2 * Heart of Texas #26 * Amb. Fletcher Warren #43 *
San Antonio #4 * Capt. John McAdams #27 * Brazos Valley #45 *
Paul Carrington #5 * Lt. Nathan Gann #28 * Alexander Hodge #49 *
Major K M VanZandt #6 * Cradle of Texas #33 * Victoria #50 *
Arlington #7 * Edmund Terrill #34 * PineyWoods #51 *
Panhandle Plains #10 * William Hightower #35 * Aaron Burleson #59 *
Patrick Henry #11 * Plano #37 * McKinney #63
Big Country #16 * Freedom #38 * Boerne #64 *
Permian Basin #18 * Independence #40 * Red River Valley #65 *
Denton #23 Bluebonnet #41 *  

* = repeat winners (White Star)

 

Col. Joe M. Hill Jr. Membership Award:  Is presented in honor of our past President Col. Joe. M. Mill Jr. and is given to each chapter that achieves the goal of 100% membership renewal in the past year.

Winners:    
  Capt. John McAdams #27 * Dist. #8
  Laredo #61 Dist. #9

* = repeat winners (White Star)

 

The John K. Harrell CAR Activities Award:

This award recognizes Compatriot John Harrell’s dedication and support of the national, state, and local programs, activities, and recognition of the strong relationship between the two societies of the Sons of the American Revolution and the Children of the American Revolution.

(Compatriot Harrell believed that building and supporting CAR Societies at all levels would strengthen strong relationships for the common good of NSSAR and NSCAR and would enhance the promise of new members to SAR and DAR.  This award is presented to any chapter who participates in 7 of the 9 elements outlined by the NSSAR CAR Committee.)

Winners: San Antonio #4 Dist. #3
  Plano #37 Dist. #6
  Robert Rankin #62 Dist. #8

 

The John K. Harrell CAR Competition Awards:  Awards are presented to Texas SAR Chapters based on CAR activities submitted in their Chapter Annual Reports for the calendar year.  Awards are presented to Chapters for participation in CAR programs and activities promoting an active relationship between the SAR Chapters and local CAR Societies.  NO AWARDS THIS YEAR

 

Texas SAR Flag Presentation Awards:  Given to Chapters having recognized an Individual, Company, or Organization for the proper display, maintenance, and care for flying the Flag of the United States during the past year.  With the majority of chapters presenting certificates, the Society receives the “Furlong Award” from NSSAR.  We had 351 Flag presentations with 270 compatriots attending these ceremonies.  We have 24 repeat winners designated by an *.

Col. Turner R. Sharpe #9 Dist. #1
Permian Basin #18 Dist. #1
San Antonio #4 Dist. #3
Hill Country #31 Dist. #3
Victoria #50 Dist. #3
  Live Oak #55 Dist. #3
Maj K. M. Van Zandt #6 Dist. #5
  Brazos Valley #45 Dist. #5
Dallas #2 Dist. #6
Plano #37 Dist. #6
Bernardo de Galvez #1 Dist. #7
Cradle of Texas #33 Dist. #7
Freedom #38 Dist. #8
  Independence #40 Dist. #8
PineyWoods #51 Dist. #8
Robert Rankin #62 Dist. #8
  Corpus Christi #14 Dist. #9
Liberty #42 Dist. #9
  Laredo #61 Dist. #9
Capt William Barron #25 Dist. #10
Athens #54 Dist. #10
E. Texas #57 Dist. #10
Denton #23 Dist. #11
Edmund Terrill #34 Dist. #11
McKinney #63 Dist. #11
Amb. Fletcher Warren #43 Dist. #11

 

Awarded at Saturday First General Session

 

The John Bruce Stuart Jr. Memorial Award:  Established by Plano Chapter in memory of Compatriot John B. Stuart Jr. and is awarded to the Chapter that best meets the criteria based on Veterans activities in the past year.  We had 15 chapters reporting Veterans Activities for 100,700 points.

Winners    
Group #1 (10 - 25 members) No Reported Activity  
Group #2 (26 -39 members) Amb. Fletcher Warren #43 Dist. #11
Group #3 (40 - 100 members) Robert Rankin #62 Dist. #8
Group #4 (100+ members) San Antonio #4 Dist. #3

 

The Marshall Hunter Award:  Sponsored by the Capt. Wm. Barron Chapter and presented in two categories, based on the chapter membership at the end of the Texas SAR year for the highest percentage of members attending their regular meetings.

Winners    
Group #1 (1 - 99 members) Boerne #64 (65%) 8 meetings Dist. #3
Group #2 (100+ members) Hill Country #31 (32%) 8 meetings Dist. #3

 

The Hartsell O. Stephens Award:  Given in honor of Hartsell O. Stephens and awarded to the individual who sponsors the most new compatriots during the past Texas SAR year.

Winner: Gerald W. Irion (34 new apps) Hill Country #31 Dist. #3
Honorable Mention: Dan Stauffer (31 new apps) Alexander Hamilton #66 Dist. #4

 

The E. A. Limmer Award:  Created by the Heart Of Texas Chapter and is given to the Chapter having the highest percentage of approved Supplemental applications approved during the past year.

Winners:    
Group #1 (10 - 25 members) Corpus Christi #14 (2 apps) 9.52% Dist. #9
Group #2 (26 - 39 members) Victoria #50 (3 apps) 7.89% Dist. #3
Group #3 (40 - 100 members) Robert Rankin #62 (20 apps) 46.52% Dist. #8
Group #4 (100+ members) Patrick Henry #11 (5 apps) 7.61% Dist. #4

 

The Wilbur S. Strong Award:  The Wilbur S. Strong Award for a New Chapter Is awarded to the Chapter formed during the past year, having the highest score on the Outstanding Chapter Contest.

No new chapter this year.

 

The Ross Shipman Awards:  This award recognizes 6 chapters with the Best Newsletter published during the contest year in 2 Divisions.  Division 1 are Newsletters with 5 or more pages.  Division 2 are Newsletter with 1 to 4 pages.

Winners:    
Division 1        1st  Place  No entries this year  
Division 2        1st  Place  San Antonio #4 Dist. #3

 

The Texas SAR Yearbook Award:  Presented to the Chapter submitting the best YEARBOOK as judged by the Year Book Committee.  The Year Book is the historical record of the chapter activities for the past Texas SAR year.  The contest was revised this year to include 4 winners in 4 new Group sizes.

Winners    
Group #1 (1 - 25 members)    
   1st place Denton #23 Dist. #11
Group #2 (26 - 39 members)    
   1st place Robert Rankin #62 Dist. #8
   2nd place East Fork Trinity #47 Dist. #6
Group #3 (40 - 100 members)    
   1st place Hill Country #31 Dist. #3
Group #4 (100+ members)    
   1st place Plano #37 Dist. #6
   2nd place San Antonio #4 Dist. #3
   3rd place Hill Country #31 Dist. #3

 

Awarded at Saturday Youth Contest Awards Luncheon

 

Robert Ritchie Oration Awards for Joseph Rumbaugh Contest:  This Contest is open to students in the Sophomore, Junior, and Senior Classes in all public, parochial, and private schools.  The Oration is presented without script or props.  The winner proceeds to the National SAR Contest.

1st Place Sponsoring Chapter  
Bode W. McKay Hill Country #31 Dist. #3
2nd Place    
Savannah L. Williamson Capt William Barron #25 Dist. #10
3rd Place    
Melissa R. Meyer Plano #37 Dist. #6

 

Outstanding American History Teacher Award:  This award is presented to an American History Teacher based on an Essay and Recommendation letters from peers, students, and supervisors.

Michael Block, Porter, TX PineyWoods #51 Dist. #8

 

The Eagle Scout Scholarship Award:  Given to an Eagle Scout who was passed by the Boy Scout Board.  The applicant submits a scholarship application, four (4) generation chart and a Five Hundred (500) Word Essay on the American Revolution.

Brandon Neils Payne Col. Turner Sharp #9 Dist. #1

 

The JROTC Scholarship Award:  Outstanding Cadets are chosen by their respective Unit Commanding Officers.  The Cadets are nominated based on their outstanding leadership, Military Bearing and Good Citizenship.

Cadet Jared Reese Robert Rankin #62 Dist. #8

 

George S. & Stella M. Knight Scholarship Award:  Given to a Junior or Senior High School Student who writes the best Five Hundred (500) Word Essay on an Event, Topic, Person or Ideal associated with the American Revolution.

1st Place Sponsoring Chapter  
Alexander Scheel Robert Rankin #62 Dist. #8
2nd Place    
Carson Pate Dallas #2 Dist. #6
3rd Place    
Lauren Kelsey Jones Athens #54 Dist. #10

 

The Texas SAR C. A. R. Scholarship Essay Awards:  Given to Male and Female members of the Children of the American Revolution who write the best Four Hundred Fifty - Five Hundred (450-500) Word Essay on an Event, Topic, Person, or ideal on the Revolutionary Period as announced.  The topic this year was “The Battle of Bunker Hill.”

These awards were presented during the TSCAR State Convention at the Menger Hotel, San Antonio. Stephen Rohrbough, VP Americanism made the presentation on Friday March 27, 2009 during the Opening ceremonies of the convention.

1st Place Sponsoring Chapter  
Ms. Morgan E. McMillian
Denny Anderson Society-T.S.C.A.R.
San Antonio #4 Dist. #3
2nd Place    
Ms. Catherine T. Miller
David Pendleton Society - T.S.C.A.R.
Dallas Chapter #2 Dist. #4
3rd Place    
Alek J. Sogan
Spirit of ’76 Society - T.S.C.A.R.
Arlington #7 Dist. #5
Honorable Mentions    
Ms. Allison L. Schaub
Denny Anderson Society - T.S.C.A.R.
San Antonio #4 Dist. #3
Ms. Mary L. Ripps
Denny Anderson Society - T.S.C.A.R.
San Antonio #4 Dist. #3

 

The James M. Looney Elementary School Poster Contest Award:  This contest was developed to help stimulate interest in American History in support of the Texas School Fifth (5th) Grade Curriculum.  The Posters are judged on artistic merit, creativity used to express the annual theme, originality of presentation, and show evidence of research done by the student.

1st Place Sponsoring Chapter  
Ryan Weistein Athens #54 Dist. #10
2nd Place    
Tristan Fajardo Fredonia #58 Dist. #10
3rd Place    
Frida Cadena Hill Country #31 Dist. #3
4th Place    
Aanchal Malik East Fork Trinity #47 Dist. #6
5th Place    
Alexandra Brette Plano #37 Dist. #6

 

Awarded at Saturday Second General Session

 

The Texas SAR Outstanding Public Service Awards:  Awarded to Chapters that give all 4 Public Service Awards during the year.

Winners: Major K M VanZandt #6 Dist. #5
  William Hightower #35 Dist. #3
  Plano #37 Dist. #6
  Independence #40 Dist. #8
  Ambassador Fletcher Warren #43 Dist. #11
  Victoria #50 Dist. #3

 

The Texas SAR Americanism Awards:  This was formerly the Louis J. Rumaggi Trophy and is given to a chapter that develops an exceptional program to recognize patriotic activities of the youth of the state, supports institutions and adults that promote patriotic education, recognizes observance of national holidays, and recognizes outstanding citizenship during the past year.

Winners    
Group #1 (1 - 25 members) Arlington #7 Dist. #5
Group #2 (26 - 39 members) Athens #54 Dist. #10
Group #3 (40 - 100 members) Robert Rankin #62 * Dist. #8
Group #4 (100+ members) Plano #37 Dist. #6
Repeat Winners from last year  

 

Texas SAR Outstanding Chapter Award:  Awarded to Chapters that excelled in all programs, activities, and outreach to non-SAR institutions and groups as reflected in the 12 sections of the Chapter Annual Report.  The award is given to Chapters in four categories for their participation in the majority of programs contained in the Annual Report.

These include meetings and programs, Media relations for articles, radio and TV coverage, publication of a Chapter Newsletter and operating a chapter web site, observing patriotic holidays, dedication of graves, conducting flag programs, awarding medals and certificates to SAR, DAR, CAR members and recognizing outstanding non-SAR people who support the goals of the SAR.

Monetary contributions to the Patriots Fund, National Society projects, and the C.A.R. are important as well as the participation in Youth Programs.  Also included is work to maintain a viable membership base - retaining members.  Bringing in C.A.R. members aging out into SAR is essential as is the participation in state meetings.  Chapters are encouraged to establish and maintain a Color Guard with appropriate activities in parades, schools, and flag programs.  There are Veteran activities and finally participation and recognition of the C.A.R. and its members at chapter meetings and attending TSCAR events.

The bottom line is to promote the ideals of the Sons of the American Revolution.

Winners    
Group #1 (1 - 25 members) Arlington #7 Dist. #5
Group #2 (26 - 39 members) Athens #54 Dist. #10
Group #3 (40 - 100 members) Robert Rankin #62 * Dist. #8
Group #4 (100+ members) San Antonio #4 * Dist. #3